G4BR!3L^

Soutěže jen pro Vás! Za 10 Kč můžete vyhrát repro soustavu! Každý měsíc jiné ceny!! Rubrika soutěže!!!

Recenze

Superstars V8 Racing

Další kvalitní závodní počin od Italů z Milestone. Stává se z nich hotová manufaktura na závodní produkty. S tím dobrým i špatným, co to s sebou nese. To znamená jisté precizní provedení, ale i značnou podobnost titulů napříč portfoliem. Superstars V8 Racing není výjimkou.

Zatímco do strategického, akčního či role-playing žánru se pouští snad každý vývojář, který si myslí, že něco umí a chce to světu dokázat, v žánru závodních počinů existují jakési pilíře, které produkují pravidelně transparentní tituly, od nichž každý dopředu ví, co očekávat. Do této vybrané skupiny je velmi obtížné se dostat, v posledních letech to však bylo usnadněno tím, že řada pilířů zchátrala.

A tak se v prvním desetiletí nového milénia ustavily tři významné subjekty produkující závodní hry. Jedná se o známé Codemasters, kteří už vcelku jasně přešli k arkádám a kromě rallye a Pro Drivera se chystají i na Formuli 1. Dále to je SimBin se svou realistickou garáží závodů. A nesmíme zapomínat ani na nenápadný, ale zavedený italský tým Milestone.

Superstars V8 RacingOd něj už jsme se dočkali celé řady závodů, namátkou jmenujme GT Evolution nebo S.C.A.R., z motocyklové říše potom sérii SBK Superbike Championship. Dalo by se říct, že tato firma kombinuje principy dvou výše zmíněných subjektů a velmi dobře balancuje na hranici arkády a simulátoru. Dokazuje to i v novince Superstars V8 Racing.

Jako dosud všechny tituly Milestone, také tento působí nenápadným dojmem. Má sice licenci, ale ruku na srdce – komu tahle série silničních vozů něco opravdu říká? Myslíme tím, že by ji pravidelně sledoval, věděl, jaké týmy či jezdci v ní závodí apod. Troufáme si odpovědět, že takových mnoho nebude.

Na druhou stranu je to pořád lepší, než si vyfantazírovat nesmyslná

 
a navrhnout vlastní tratě. Kromě toho, že je to náročnější (pokud to chcete udělat kvalitně), je takřka jisté, že výsledek nebude lepší než ten, který získáte i na základě druho či třetiřadé licence.

Superstars V8 RacingTakhle hráči dostanou ucelený šampionát s jasnými pravidly, přehlídku do hry velmi realisticky přepracovaných tratí, z nichž některé, jako Valencii, Mugello či Monzu, jistě budou znát. V neposlední řadě jsou v balíku také auťáky známých značek, mezi nimiž nechybí ani sporťáky BMW, Audi či Jaguaru. Takže ve výsledku slušná nabídka a hráči tak nic nebrání, aby se vžil do kariéry pilota.

Tedy vlastně brání. Ona tu totiž žádná kariéra jako taková není. Chce se říct bohužel, protože už Toca Race Driver dokázala, že okořenit jezdeckou dráhu, byť i trochu nerealisticky, nemůže být na škodu. A stoupání po žebříčku od mizerných až k nejlepším stájím vždycky potěší.

Superstars V8 RacingTo se ale nekoná. Nejdelším celkem je v Superstars V8 Racing šampionát, tedy jedna sezóna. Vyberete si jednu ze stájí a jezdce, jehož jméno vám pravděpodobně nebude nic říkat, a pustíte se do zápolení o bodované příčky. Samozřejmě na konci budete chtít mít bodů co možná nejvíce. Toho je ale přibližně stejně obtížné dosáhnout ve slabém i silném týmu. I když, jak už bylo řečeno, hráč v tomto případě stejně nebude vědět, který je který, protože v televizi tyto závody asi nesleduje (čest výjimkám!).

Obtížnost je tak dána spíše tím, nakolik pomocí nastavení vychýlíte poměr arkády a simulace. Škála je příjemně široká, a byť nikdy nedosahuje extrému daného z jedné strany Need for Speed a z druhé třeba Live for Speed, docela dobře si zahrají jak nováčci, tak zkušení harcovníci.

Superstars V8 RacingZe všeho nejvíce je ale Superstars V8 Racing určen hráčům, kteří už nějaký ten závod odjeli, ale zároveň je nebaví ony ubersimulace, v nichž je třeba se skutečně hodinu před závodem babrat v garáži s podvozkem, pneumatikami a motorem. Tady si příjemně zajezdíte, dostanete pocit kontinuálního zlepšování se a zároveň vám bude připadat, že se auto chová tak, jak by mělo.

Popravdě, kdo hledá prvoplánový adrenalin, bude možná zklamán. Tahle hra skutečně nemá rychlost ani dynamiku Need for Speed či Burnoutu. Snaží se co nejpřístupněji, ale zároveň i dostatečně věrně převést na počítače okruhové závody, které mají zkrátka svá pravidla.

Když se propadnete na zadní pozice, můžete se sice pokoušet předjet několik vozů hlavního pelotonu najednou na brzdy v zatáčce. A možná vám to i vyjde, ale v dalších momentech už auto jen těžko ukočírujete.

Superstars V8 RacingJe třeba se smířit s tím, že se zařadíte na konec pole a budete se postupně, kousek po kousku, propracovávat na přední pozice. Jistě, v Superstars V8 Racing to jde o poznání rychleji než ve skutečnosti a i za nějaká tři kola se z posledního místa dostanete komfortně na první. Stále je tu ale ten pocit kroužení a vyčkávání na příhodnou chvíli. Podporují ho i často úzké tratě, kde se problematicky předjíždí. Jde to, ale chce to právě vyčkat na určité místo, chvíli nebo chybu soupeře.

Docela mě překvapilo, že soupeři jezdí velmi agresivně a nejednou se mi stalo, že svou pozici bránili vší silou, tedy i svého vozu. Při předjížděním manévru zkrátka změnili stopu a snažili se můj vůz vytlačit. Není to nijak okaté ani pravidelné, ale přece jen – ve skutečnosti by to nedopadlo nejlépe.

Superstars V8 RacingTím se dostávám k faktoru, kterým jsem nadchnut nebyl. Jedná se o model poškození, který je ve hře přítomen v podivně minimalistické formě. Občas sice vidíte, že zadní blatník trochu plandá, to ale rozhodně neodpovídá kolizím mezi auty, které se na trati dějí, neřku-li těm, které se ději s okolím trati. Ani na chování vozu defekty nepocítíte.

Kromě šampionátu a klasických módů typu osamoceného závodního víkendu včetně tréninků a kvalifikace, vás čekají také poměrně bohaté a zábavné výzvy. V nich se dostanete do určitého scénáře. Například kolo před koncem jedete na šesté příčce a máte se za každou cenu dostat na pódium. Jindy se zase bráníte dotírajícím soupeřům apod.

Grafika by se dala popsat slovem prostá. Skutečně takřka ničím nezaujme, je přísná, jednoduchá a úsporná. Rozhodně nečekejte vizuální hody, které představil Race Driver GRID. Superstars V8 RacingNa druhou stranu se nám i na Superstars V8 Racing celkem dobře koukalo, i když autům bychom přece jen nějaké ten detail navíc dopřáli.

Jak už jsme řekli na začátku, od zavedených firem produkujících závodní tituly tak nějak víme, co čekat. Je to výhoda i zápor zároveň.

Nestane se, že bychom dostali zmetek, ale překvapení se také nedočkáme. A právě hry od Milestone tuto mantru naplňují dokonale. Jsou vysoce nadprůměrné a navzdory své nenápadnosti se velmi dobře hrají. Jenže jsou si velmi podobné, a to platí i napříč využitými stroji. Mezi Superstars V8 Racing a SBK Superbike Championship 09 se dá najít řada styčných bodů. Komu to nevadí, nechť znovu vkročí na závodní okruh.

Žádné komentáře
 

Hry, zábava, soutěže! Welcome to G4BR!3L^